OUTFIT ON POINT // DE PERFEKTE SWEATPANTS..

HUMØR BAROMETER OG WEEKEND TANKER..

Trøje H&M // Bukser H&M // Sko VANS..

FRIYAY Det har været en eventyrrig uge denne uge. Bella´s første rigtige uge i skolen. Mange lektier. Efterskole aktiviteter. Vi har meldt hende til DIY (do it yourself) så hun kan lave kreative ting. Hun elsker ALT hvor hun kan male, klippe, tape, farve mm. Hun har ingen interesse i at dyrke sport og tænker sådan er det bare med nogle børn.. I hvert fald Bella. Hun elsker krea og at læse, så det supporter vi rigtig meget herhjemme. Så har vi meldt hende til lektiehjælp. Hun er lidt “bagud” på matematik delen, eller det er bare et fag hun har lidt svære ved, så der har hun 1 time om torsdagen så hun kan komme lidt i bund med alle de lektier hun har fået i løbet af ugen. Det tror jeg bliver rigtig godt for hende, der er ikke noget værre end at føle sig bagud ; )

M er på forretningsrejse og har været væk i snart 1 uge. Han er i Europa og vender snuden hjem i morgen, så skal der rigtig hygges søndag💞 Han kommer til at have meget rejseri så vi nyder ekstra meget når han er hjemme. Bagsiden af “medaljen” ved expatlivet, for tro mig, det er ikke kun gak & løjer. Der er intet i livet der er gratis, specielt ikke når et firma sender en hel familie til USA i stedet for at vælge en lokal person. Så skal der præsteres og det er et kæmpe pres på skuldrene for den person som har slæbt familien med. Pres fra alle sider, men også masser af oplevelser ❤️

Så ramte vi jo datoen. Ikke bare hvilken som helst dag, men  9/11 – Det var noget af en oplevelse. Jeg ved ikke om i fulgte mig på Insta Story hvor jeg delte “LIVE” derfra. Men hold da op byen var på den anden side, og totalt forståeligt. Vi bor så tæt på Memorial pladsen som man overhovedet kan. Vi er den eneste “resident” bygning der er lige i baghaven, alt andet er kontorbygninger, så vi fik virkelig oplevelsen og følelserne helt ind under huden. Jeg valgte den dag at tage toget op til Central Park og få lidt luft, for vores område var spærret af så jeg har faktisk svært ved at komme ind i vores bygning. Alle familiemedlemmer havde hele pladsen for dem selv fra 8.30-15.00 det var rigtig fint, og det skulle de have lov til. Jeg kan slet ikke sætte mig ind i hvor ondt den dag må gøre, og hvor forfærdeligt det må ha´været at opleve alt hvad der skete den dag. Specielt når man bor så tæt på. Vores bygning har nok også en del historier at fortælle.. hvis den kunne💋

Nu melder weekenden sig og det ser jeg enormt meget frem til, bare at kunne slappe af og hygge os som familie. Det bliver rigtig godt. Når man lever på denne måde, så lever man for weekenderne – hvilket man nok også gør i Danmark, men vi ser ikke alle hinanden meget i løbet af ugen, da alle har så mange ting de skal ; )

Håber I får den bedste weekend derhjemme

XX
R

1 kommentar

  • Maria-Isabella

    Jeg er SÅ vild med din bluse!
    Du har vel ikke et link til den, kan ikke finde den derinde!

    Siden  ·  Svar på kommentar

Skriv en kommentar

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

 

Næste indlæg

OUTFIT ON POINT // DE PERFEKTE SWEATPANTS..